Past Norden Fund winners

The Deborah J. Norden Fund, established in 1995 in memory of architect and arts administrator Deborah Norden, awards a total of up to $5,000 annually in travel/study grants to students and recent graduates in the fields of architecture, architectural history, and urban studies. Administered by the Architectural League of New York, the competition is announced each November.

Recipients of Deborah J. Norden Fund grants

2018
Emma Benintende
“On relocation: Participatory design strategies for climate change-induced migration”

Nicholas Moore
“Relatively generic: Wachsmann’s house for Einstein”

2017
Kevin Malawski
“Pikionis’ Pathway: Paving the Acropolis”

Priyanka Shah
“Deep skins: Roger Anger’s façade operations”

2016
Caitlin Blanchfield and Nina Kolowratnik
“Deserted border lands: Mapping surveillance along the Tohono O’odham Nation”

Bryan Maddock
“A serpentine science: Affonso Eduardo Reidy’s housing pair”

2015
Ylan Vo
“Ecologies of war and recovery: A case study in Vietnam’s A Luoi Valley”

2014
Kerry O’Connor
“The Plečnik projects: Public experience and the section of water”

2013
Alice Colverd and Alexander McLean
“Tokyo’s pantry: Tsukiji and the commodification of market culture”

Jeffery J. Roberson
“Dom Hans Van der Laan and the Plastic Number”

2012
Benedict Clouette and Marlisa Wise
“Forms of Aid: The Architecture of Humanitarian Space in Nairobi, Kenya”

Julian Palacio
“Material tour de force: The work of Eladio Dieste”

2011
Melanie Kaba
“Anticipating, Negotiating, Conditioning: Tidal [Infra]Structures of Patagonia”

2010
Jeff Geisinger
“Connective spaces and social capital in Medellin”

Shima Baradaran Mohajeri
Transversal modernity: Spatial discourse in architectural paper projects in Iran, 1960-1978″

2009
Hubert Pelletier
The stereotomy of complex surfaces in French Baroque architecture”

2008

Remy Bertin
“Contextual modernism for the New Khmer”

Angela Starita
“Lina Bo Bardi’s restoration plans for Salvador, Brazil”

2007
Yutaka Sho
“Tillers of the horizon: Projecting public spaces by women in post-conflict Rwanda”

Fiyel Levent
“Re reading ornament: Textures in Islamic Spain”

2006
Thomas Ryan
“Horizontal light: Lewerentz, Aalto and the Nordic Landscape”

2005
Joseph Dahmen
“Rammed earth: Contemporary and traditional in Austria, Germany, and France”

Elijah Huge
“Stationed overseas: Global systems, local lands”

2004
Ruth Gyuse
“The Kainji Dam resettlement project: The politics of vernacularization in Nigeria”

Jennifer Magee
“Interfacing architecture in the fragile ecosystems of Australia”

2003
Sadia Shirazi
“Home and the world: The Sinai’s Gebeliya tribe”

2002
Ameet Hiremath
“Information technology campuses: Examining neighborhood and regional city form in south India”

Naoki Seshimo
“Light and proportion of Cistercian monasteries”

2001
Abigail Ransmeier
“Rethinking Dharavi: An analysis of redevelopment programs for slums in Mumbai, India”

2000
Ronald Rael
“Wadi Hadramut: Cities of earth”

1999
Felecia Davis
“Manhattan to Cidade Velha”

Michael Sheridan
“Constructed Landscapes”

1998
Josef Asteinza
“The National Center for the Arts and the architecture of the Cuban revolution”

Diana Nicklaus
“Learning in stages: The theaters of Berlin, Amsterdam, and London”

1997
Philip Ryan
“Presence and weight in European architecture”

1996
Karim Hammad
“Forms for permanent housing for Palestinian refugees”

Medina Lasansky
“Architecture of spectacle: The Partita a Scacchi in Marostica”

1995
Timothy Kohut
“Relationship of architecture and community-building in Tegulcigalpa, Honduras”

Amar Sen and Ehrmei Yuan
“The path to the center in Tibetan architecture”